bouquet

Bozkırın Gizemi

Geçtiğimiz günlerde bir vesile ile Kırşehir’e gittik.Şehiri gezme tanıma fırsatımız oldu.
Uçsuz bucaksız kırın ortasına kurulmuş yerleşkeye Türk’ler kır şehri demişler.Tarihi Hititlere dayanan eski bir yerleşim yeri.
Şehiri gezerken insanı cezbeden doğal bir güzellik yok fakat,tarihi zenginliği,kültürü dikkat çekici.Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma eserler mistik bir hava yüklemiş.Gezerken,Cacabey medresesi,Ah-i Evran cami,Çağatay medresesi Aşık Paşa Cami gibi tarihi mekanları ziyaret ettik.Medreseler geçmişte bilime verilen önemi anlatıyor.Astronomi ilminin bu medreselerde araştırıldığını düşününce,kentte yaşayan insanların bilime ve gök hareketlerine önem verdiğini ve hatta ilgilendiğini gözlersiniz.
Beni asıl etkileyen,Bozkırın insanının sanata verdiği önem oldu.Herbiri gönüllere taht kurmuş yürek sesi olmuş ozanlar,şairler,edipler bu topraklarda yetişmiş.Muharrem Ertaş,Neşet Ertaş,Çekiç Ali gibi ozanlar hayatı en anlamlı şekilde özetleyen eserleri ile ruhlara hitap etmişler.Uğur Mumcu,Sinan Yağmur gibi güçlü kalemlerin Kırşehirli olduğu kayıtlarda yazılı.
Dikkatimi çeken diğer bir konu da Ahilik müessesesi.
Hacı Bektaş Veli’nin tavsiyesi ile Ahi Evran tarafından kurulan teşkilat,sanat,ticaret,ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında insanların yetişmelerini sağlayan,hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren iyi insan meziyetlerini esas alıp düzenleyen bir kuruluş
Gün boyu gezinin ardından yöresel tatları tadıp otelimize geldiğimizde lobide cam fanuslar içindeki heykeller ilgi çekiciydi.Sanatçısı Recep Dündar Kırşehirli.
Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirdiği 32 renkteki toprakla hiç boya kullanmadan bu heykelleri yapmış.Sakıp Sabancı,Vehbi Koç,ibn-i Sina,Farabi,Einstein,Leonardo Da Vinci,Van Gogh,Mustafa Kemal Atatürk gibi ünlülerin heykellerini de yapmış.Eserlerinde fabl sanatını da kullanarak felsefi mesajlar vermiş..
Toprağın dili olmuş,rengi olmuş bu belde kültürel zenginliğimizin değerli bir parçası.Kültürlerini koruyup nesillere aktaran güzel insanlara sonsuz sevgi ve saygılar.
Sevda Çelik

Share
Kategori: Blog