bouquet

Hünerim – Tekniğim

El sanatları, bir veya birden fazla sanatkarın bilgi ve becerisine dayanan, çevre şartlarına göre değişim gösteren, güzelin yanı sıra yararlıyı sunan, insan yaşamını kolaylaştıran, ihtiyaçlarını karşılayan , evde veya atölyelerde üretilen geleneksel, bölgesel, fonksiyonel, estetik, artistik, sanatsal, dekoratif, dini, sosyal açıdan sembolik karakter taşıyan ; el, el aleti veya mekanik araçların yardımıyla yapılan ürünler olarak tanımlanmaktadır (Milli Eğitim Bakanlığı – Geleneksel El Sanatlarımız – Erişim: http://www.hbogm.gov.tr ).
 
Tığ örgüsü, geleneksel el sanatları içinde dekoratif el sanatı olarak sınıflandırılmaktadır. Tığ örgüsü’nün temelini, kroşe tekniği denilen çeşitli işlem basamakları oluşturmaktadır. Doğru bir uygulama, tığ ve iplik kalınlığının uyumu ortaya mükemmel ürünler çıkarmaktadır.
 
Kroşe teknikleri kullanılarak üretilen motifler, günümüzde ev dekorasyonunda, dekoratif örtülerde, giyim süslemelerinde, çanta, terlik, cüzdan, kemer gibi aksesuarlarda süsleme amacı ile kullanılmaktadır(Erişim: http://megep.meb.gov.tr ).
 
Benim hünerim tamamen tığ örgüsüne dayanmaktadır. Ördüğüm tüm kıyafet ve aksesuarlarda ana parça bazen tek parça bazen çift kroşe tığ örgüsüdür. Temel dikiş tekniklerine de hakim olmam sebebiyle büyük ölçekte bir kıyafet nasıl hazırlanıyorsa minyatür örgülerimi de o şekilde hazırlıyor; sadece birleştirmeleri dikerek yapıyorum. Süslemede kullandığım düğme, toka gibi aksesuarları çeşitli metallerden seçiyorum. Bu metal detayları tığ ile buluşturarak göz zenginliğini artırmaya ve çalışmalarımı olabildiğince gerçeklerine yakın detaylarla bezemeye çalışıyorum. Ayakkabı ve çantalarımda ise önceden hazırlanmış herhangi bir kalıp kullanmadan tamamen el yordamı ile şekil veriyorum. Yine süslemelerimde kullandığım pul ve boncukları da yine nakış olarak elimle işliyorum.

Share